Starostlivosť o koženú sedačku a kožené postele

Každý produkt pokrytý kožou je unikátny vo svojom druhu. To isté platí aj pre kožené sedačky. Prirodzená vlastnosť nábytkárskej kože a jej príjemnosť sa perfektne hodí na kreslá, gauče, sedačky, postele, stoličky, čo pridáva týmto kusom nábytku na elegancii.

Koža (resp. jazvenie) je prírodným, prirozdeným krásným materiálom zvíeracieho pôvodu so svojimi typickými znakmi ako sú např. prírodné jazvy a škrábance, pigmentové škvrny, drobné oderky alebo vrásky. Je to veľmi odolný materiál s dlhou životnosťou. Aby se jej krása a prirozdený vzhľad uchoval čo nejdlhšie je potrebné sa o ňu pravidelne starať a dodržiavať niekoľko doporučených zásad užívánia.

Každodenná starostlivosť o koženú sedačku nieje vôbec náročná a vyžaduje len malú pozornosť.

Doporučené čistenie a údržba kožených sedačiek a kožených postelí:


Nikdy nepoužívejte chemické prostriedky alebo bežné čistiace prostriedky, ktoré sú na trhu. Tie môžu zásadne ovplyvniť vlastnosti kože, môžu ju závažne a nenávratne poškodiť!


Pred aplikáciou akéhokolvek prostriedku na kožu, preveďte vždy skúšku na menej viditeľnom mieste.


Uistite sa, že Vaše sedačka ( posteľ ) je umiestnená najmenej 50 cm od zdroja tepla ako napr. krb, kachle, ohrievač, kúrenie... Nevystavujte sedačku alebo posteľ priamemu slnečnému žiareniu ani inému silnému zdroju svetla. Pomôžete tím udržať kožu na sedačke alebo posteli vláčnu a predídete jej praskaniu, lámaniu a vyblednutiu.


Udržujte kožu bez prachových částic. Jedenkrát do týždňa sedačku povysávajte a pretrite vlhkou bavlnenou handrou.


Vetrajte v období vlhka.


Čerstvé škvrny a znečistenia odstraňujte ihneď za pomoci navlhčenej utierky. Použite špongiu namočenú v destilovanej vode a krúživými pohyby otierejte škvrnu, jemne, netlačte, a potom dôkladne vysušte suchou utierkou. Prípadnú tekutinu ihneď odsajte papierovým ručníkom alebo kapesníkom. Akonáhle koža absorbuje tekutinu, môže byť škvrna neodstraniteľná! Ak nejde škvrnu odstrániť, obráťte se na špecializovaný servis.


Na kožené sedačky a kožené postele nikdy nepokladejte noviny a časopisy. Novinové farbivo môže preniknúť a zafarbyť povrch koženej sedačky, koženej postele.


Na sedenie používajte výhradne miesta na to určené! Striedavo užívajte všetky miesta sedacej súpravy, aby se predišlo rozdielom vo vzhľade kože a tvrdosti jednotlivých sedákov.


Optimálne klimatické podmienky pre kožený nábytok sú: vlhkosť vzduchu 50 – 75% a teplota vzduchu 10 – 25°C


Kompletné čistenie a konzervácia sedacích súprav (kožené sedačky, kožené postele...) prevádzajte 2 – 4x za rok (podľa intenzity užívania). Zachováte tým mäkkosť a atraktívny vzhľad Vašej koženej sedačky a koženej postele i po dlhšej dobe jej používania.

Dodržovanie týchto pravidiel Vám nezabere veľa času a až niekoľkonásobne Vám predľži životnosť Vašej koženej sedačky alebo koženej postele !

Hlavné možné příčiny vedúce k poškodeniu kože - svetlých farieb kožených sedačiek

Povrchová úprava kože podlieha prirodzenému stárnutiu, predovšetkým u svetlých farieb, ktoré môžu časom žltnúť.

Nižšie je zoznam pravdepodobných situací, ktoré môžu spôsobovať vyššie zmienený efekt žltnutia alebo poškodenia povrchovej úpravy sedačky, postele:

  • Povrchové ošetrenie kože čistiacími prostriedkami užívanými bežne v domácnosti môže spôsobiť zmenu farby a poškodenie kože.

  • Rýchly pokles akosti a nečekané blednutie farby (žltnutie) môže byť spôsobené dlhodobému a priamemu vystaveniu sedačky, postele slnečnému žiareniu a teplu počas prepravy, uskladnenia a používania. Doporučuje sa uchovávať sedačku pri teplotách medzi 10 – 25°C, pri vlhkosti medzi 50% – 75%, nevystavovať priamemu slnešnému žiareniu a akémukoľvek zdroju tepla.

  • Vyparovanie rozpúšťadiel lepidla používaných pri ručne vyrábaných produktoch i keď sú aplikované na zadnej strane kože.

  • Nežiadúce reakcie materiálov spôsobené ich kontaktom s ďalšími komponentami. Doporučuje sa skontrolovať vždy miesto dlhodobého a priameho kontaktu medzi rôznymi materiálmi aby nedošlo k nežiadúcemu vzájomnému pôsobeniu medzi týmito komponentmi (napr. farba z časopisov a novín, nestálofarebných vankúšov a dekoratívneho textília a pod.).

Zafarbenie koženej sedačky

Veľmi častým javom u hladkých pigmentovaných koží je zafarbenie kože od textília alebo novinovým farbivom. K tomuto poškodeniu dochádza viac či menej výrazne u všetkých farieb kože. Predovšetkým u svetlej koženej sedačky, koženej postele alebo aj pri interiéru automobilu. Vo väčšine prípadov je toto spôsobené rôznymi časťami odevov (riflové nohavice, bundy, opasky apod.)..

Zafarbenie kože v dôsledku prestupu farebného pigmentu z odevov alebo iných výrobkov preichádzajúcich do kontaktu s povrchom koženej sedačky (koženej postele) samozrejme nie je známkou zníženia kvality kože a nieje preto na toto poškodenie uplatňovať záruku! Avšak na kožených sedačkách a kožených posteliach zakúpených u VIP Design s.r.o. k týmto problémom dochádza veľmi zriedka, pretože použitá koža na sedačkách a posteliach je vysokokvalitná vďaka odlišnému technologickému spracovaniu a farbeniu.

Ako dochádza k zafarbeniu koženej sedačky:

Pri zafarbení kože dochádza k chemickej reakcí, pri ktorej sa na seba vzájomne viažu pigmenty dvoch rozdielnych fabív a platí tu, že čím dlhšiu dobu k zafarbeniu dochádza, tým hlbšia se na seba farbiva fixujú.

Ako predchádzať zafarbeniu koženej sedačky, postele:

Nemalou mierou napomáha transportu farbiva ľudský pot, ktorý obsahuje soli, tuk a organické kyseliny alebo zásady, ktoré farbivo rozpúšťajú. Preto nikdy nesadajte na koženú sedačku vo vlhkom oblečení. Nepokladajte na sedačku, postel noviny a časopisy. Najviac namáhané miesta doporučujeme pravidelne impregnovať prostriedkami, ktoré Vám ponúkneme na našej predajni VIP Design v Prievidzi. Máme v ponuke čistiace a konzervačné prostriedky, ktoré sú účinné ako na kožené sedačky, kožené postele tak aj pre kožený interiér automobilu, ktoré zabraňujú preniknutiu farbív do kože a fixujú farbu povrchovej úpravy.

Ako odstrániť zfarbenie kože na koženej sedačke, koženej posteli:

Pre úspešné odstránenie zafarbenia platí jednoduché pravidlo: "čím skôr, tým lepšie". Na čistenie zafarbenia nikdy nepoužívajte prostriedky dostupné v bežných obchodoch. Vo väčšine prípadov zafarbenie len utužia!

Povrch kože dôkladne očistite prípravkami, ktoré Vám radi doporučíme - ponúkneme. Na špongiu priloženú v baleniu čistiaceho a konzervačného pripravku nanesiete prípravok a znečistené miesto pretriete. Ak nedošlo k úplnému vyčisteniu, postup zopakujte. Prípravok je čistiaci a taktiež konzervačný. Po aplikovaní prípravku na novú koženú sedačku alebo koženú posteľ výrazne predídete ťažkostiam so zafarbením kože uvedených v članku vyššie.

V prípade, že dôjde k poškodeniu farby na povrchu kože alebo sa nepodarí zafarbenie odstrániť úplne, bude treba použíť tónovaciu farbu na kožu.

V tomto prípade ale doporučujeme k oprave privolať odbornú firmu, špecializovanú na kožu, príp. na kožené sedačky, kožené postele!